Programme





 

 

Monday 16 September



 




 

14.00-15.30

1: Decadence and Degeneration

2: Presentisms

3: Futurities

 

 

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Jobst Welge (University of Konstanz)

Chair: Sascha Bru (KU Leuven)

Chair: Anna-Katharina Gisbertz (U of Mannheim)

 

Mirjam Hinrikus (Tallin University): A Sharpening of Time Consciousness in the Discourse of Decadence: the Case of Estonian Writer A.H. Tammsaare (1878-1940)

Maria Stavrinaki (University of Paris 1): Dada Presentism: A Snapshot of Art Wrestling with History

Anna-Katharina Gisbertz  (University of Mannheim): The Future of the Futurists: On Der Sturm and Döblin

 

Aleide Vanmol (KU Leuven): 20th-Century Traditional Regionalism by French Aristocratic Writers: A Waning Imagery of (Be)longing

Patrick Lhot (University of Aix Marseille): Presentism(s). On the Impact of Salomon Friedländer

Caroline Pollentier (University of Paris 3): American Pragmatism and Virginia Woolf's Prophetic Futures

 

Jordi Larios (Queen Mary University of London): Female Bodies and the Ravages of Cyclical Time in Llorenç Villalonga's Fiction

Rosalind McKever (University of Sussex): Future Imperfect: the Presentist Temporality in Early Italian Futurist Manifestos

Helen Palmer (Goldsmiths, University of London): Accelerate, Interpenetrate, Advance and Retrench: The See-Sawing Frontier of a Futurist Poetics

 




 

15.30-16.00

Coffee & Tea Break



 




 

16.00-17.30

4: On Nostalgia

5: Simultaneities

6: Revolution and Utopianism

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Aleide Vanmol (KU Leuven)

Chair: Robin Vogelzang (KU Leuven)

Chair: David Ayers (University of Kent)

 

Niklas Salmose (Linneaus University): Modernism and Nostalgia

Leila Ghaleh Taki (Shahid Chamram University of Ahvaz): The Conception of Time in the Poetry of Paul Éluard

David Ayers (University of Kent): Revolutionary Time

 

Katy Masuga (Skidmore College, Paris): The Walls of Shakespeare and Company, Paris

Natasha Ryan (Ecole Normale Supérieure, Paris): The Temporal Kaleidoscope: Time in the Poetry of Guillaume Apollinaire, Blaise Cendrars, and Hope Mirrlees

Monica Jansen (Utrecht University) and Luca Somigli (University of Toronto): Futurism on the Threshold of Modernity and Tradition: The Time-Space of Utopian Futurism versus the Time-Space of Arte Sacra

 

Rebecca Friedman (Florida International University): Antique Clocks, Gentry Estates, and Nostalgic Vistas

Michał Wenderski (Adam Mickiewicz University): (Non-)simultaneity in European Constructivism

Ben Hickman (University of Kent): Communism and Modernism: the Case of Louis Zukofsky

 




 

17.30-19.30

Dinner (on your own)



 




 

19.30-21.00

Plenary Session



 

 

Faculty of Arts, room Justus Lipsius (8th floor)

 

 

Opening remarks by Sascha Bru (KU Leuven)


 

Lecture by Sara Danius (University of Stockholm):


 

 

Black Socks, Green Threads: Modernism, Fashion and the Tests of Time

 

 

 

Followed by reception



 

 



 

Tuesday 17 September



 




 

9.30 - 11.00

7: Myth and the Time of Alchemy

8: Grammars of Time in the Russian and European Avant-Gardes

 

 

 

Faculty Club; Room St. Gommarius

Faculty Club; Room Anna de Paepe

 

 

Chair: Tessel Bauduin (Radboud University, Nijmegen)

Chair: Dennis Ioffe (Ghent University)

 

 

Benedikt Hjartarson (University of Iceland): Travels in Ethernity: Pataphysical Temporality, Aesthetic Science and the Esoteric Tradition

Vladimir Feshchenko (Institute of Linguistics, Russian Academy of Sciences): (Mis)understanding Time: Tense Forms in Gertrude Stein's and Alexander Vvedensky's Poetic Grammar

 

 

Tessel Bauduin (Radboud University, Nijmegen): Medieval Surrealism - Surrealist Medievalism: the Case of Hieronymus Bosch

Dennis Ioffe (Ghent University): Surrealist Messengers of Time: Chronotopoi of Disruption in Kharms and Artaud

 

 

Ivan Hristov (Bulgarian Academy of Sciences): The Concept of Time and Identity in the Bulgarian Literary Modernism of the 1920s

Konstantin Dudakov-Kashuro (Moscow State (Lomonosov) University): Backward Futurisms: Archaic Structures in Italian and Russian Futurist Temporalities

 

 




 

11.00-11.30

Coffee & Tea Break



 




 

11.30-13.00

9: Temporality in Surrealism and Beyond: Art, Cinema, Theory

10: Messianic Time

11: Time, Body, Gender

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Joyce Suechun Cheng (University of Oregon)

Chair: Sami Sjöberg (Kone Foundation - KU Leuven)

Chair: Anke Gilleir (KU Leuven)

 

Joyce Suechun Cheng (University of Oregon): Avant-Garde Temporality of the Image

Karolina Szymaniak (Jewish Historical Institute):  Geometries of time. Temporalities of Modern Life in Debora Vogel’s Work

Anna Orhanen (King's College London): Breathing Time: the Imagery of Breathing and the Invisibility of Change in Proust and Rilke

 

Alma Mikulinsky (Ryerson University): Progressing Backward and Retreating Forward: André Breton's Surrealist Temporality

Sami Sjöberg (Kone Foundation - KU Leuven): Messianic Time in Jewish Avant-Garde Poetry of the 1940s: The Cases of Yvan Goll and Isodore Isou

Robin Vogelzang (KU Leuven): "Savage loud": Radio Time and the Radio Body in Muriel Rukeyser's Savage Coast

 

Abigail Susik (Willamette University): Surrealism and Cinematic Time: Hans Richter's Vormittagsspuk (1927-1928)

Arne De Winde (KU Leuven): Re-interpreting Spengler’s End of Times.

Ery Shin (University of Oxford): Queer Time and the Body in Gertrude Stein

 




 

13.00-14.00

Lunch



 




 

14.00-15.30

12: Relative Time: The Perspectives of Science

13: Experiments with Time in Russian Modernism

14: Ecological Time

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Sabine Zubarik (University of Erfurt)

Chair: Ioulia Podoroga (University of Geneva)

Chair: Ben de Bruyn (KU Leuven)

 

Francis X. Altomare (Florida Atlantic University): Time after Time: Modernist Representations of Temporality in the Wake of Einstein, Dunne, and Bergson

Anke Hennig (Free University of Berlin): The Rise of the Present Tense Novel in Russian Modernism (Bely and Tretyakov)

Ben de Bruyn (KU Leuven): The Rustle of Perpetual Movement. Exomodernism and Jacquetta Hawkes's Geopoetry

 

Johanna Wagner (Maastricht University): Massive Gravitational Pull: Robin's Disorienting Time in Djuna Barnes' Nightwood

Ioulia Podoroga (University of Geneva): Reconstructing the Past: the Century of Osip Mandelstam

Jesse Matz (Kenyon College): William Faulkner. Time Ecologist

 

Johanne Mohs (Hochschule für Künste, Bern): Elevators and Relativity. The Relation of Space and Time in Elevator Scenes from Marcel Proust and Albert Einstein

Fiona Biörling (Lund University): Rhythm, Temporality and Transcendence: Sofia Gubaidulina in Homage to Marina Tsvetaeva

Andy Wimbush (University of Cambridge): Beckett's Paleolithic Profounds

 




 

15.30-16.00

Coffee & Tea break



 




 

16.00-17.30

15: Bergsonisms

16: Geotemporalities

17: Deep Time

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Jan Baetens (KU Leuven)

Chair: Andreas Kramer (Goldsmiths, U of London)

Chair: Sarah Posman (Ghent University)

 

Clément Girardi (Paris-Sorbonne University): 'Terrorist' Bergson: the Opening of a New Temporality?

Jennifer Somie Kang (University of Minnesota): Unevenness and Progress: Conrad's Representation of the Periphery and Modernist Geotemporalities

Donna Jones (University of California, Berkeley): On “The Paideuma”: Senghor, Pound and the Modernist Concept of Culture

 

Dmitri Tokarev (Russian Academy of Sciences, St Petersburg): The Impact of Henri Bergson's Theory of Time and Memory on Russian Modernist Writers in Paris

Christina Britzolakis (University of Warwick): Re-reading Modernist Geotemporalities from Europe's Peripheries in Woolf's Post-War Fiction

Jan Vanvelk (KU Leuven): Deep Time and H.G. Wells' Literary Sociology

 

Ivan Radeljković (University of Sarajevo and University of Paris 8): Between Bergson's 'Duration' and Bachelard's 'Poetic Instant': Simultaneity in the Poetry of Apollinaire, Cendrars and Reverdy

Ozen Nergis Dolcerocca (New York University): Haunting Clocks of Modernity: The Treatment of Time in Robert Walser and A.H. Tanpinar

Sarah Posman (Ghent University): Charles Olson on the Yucatán Peninsula (not) Looking at Europe

 



 

 

18.00-19.00

Plenary Session



 

 

Irish College, Auditorium

 

 

Lecture by Enda Duffy (University of California, Santa Barbara) 


 

 

Rush: Adrenaline, Stress, and the Modernist Timetable

 

 

Followed by conference dinner (registration required)


 

 



 

Wednesday 18 September



 




 

9.30 - 11.00

18: Collage and Heterochronia

19: Being in Time

20: Narrative Time

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Ben de Bruyn (KU Leuven)

Chair: Erwin Kessler (Bucharest University)

Chair: Ian Maclachlan (Merton College, Oxford)

 

Magda Dragu (Indiana University, Bloomington): A Transmedial Inquiry into the Early Avant-Garde Collage Spatiotemporal Distortions

Erwin Kessler (Bucharest University & Romanian Cultural Institute): The Advent of the Present and the Invention of Presence. Tristan Tzara in Bucharest until November 1915

Julian Wolfreys (University of Portsmouth); No Time Like the Present: Memory, Temporality, and Perception

 

Elza Adamowicz (Queen Mary University of London): 'Fin et suite': Temporalities of the Surrealist Collage-Novel

Melania Stancu (Bucharest University): Time and Metaphor in the Spanish Avant-Garde: Benjamín Jarnés

Ian Maclachlan (Merton College, University of Oxford): Literary Time at a Turning-Point: Maurice Blanchot and Narrative

 

Andreas Kramer (Goldsmiths, University of London): Flights Out of Time: Dada's Heterochronic Prose

Karen Mac Cormack (SUNY, Buffalo): Spilling Split Seconds: Cunard's Parallax, Aldington's Phantasmagoria and GMT

Jobst Welge (University of Konstanz): Instant and Identity in the Narrative Poetics of André Gide

 




 

11.00-11.30

Coffee & Tea Break



 

 



 

11.30-13.00

21: Time-Images: Moving & Still

22: Chronographies

23: On Tense

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Bart Philipsen (KU Leuven)

Chair: Matthias Somers (KU Leuven)

Chair: Pieter Verstraeten (KU Leuven)

 

Katarzyna Trzeciak (Jagiellonian University): The Time of Sculpture, Sculpture of Time. Sculpture as a Metaphor of Time in Apollinaire's Stories

Daniel Acke (VUB-Brussels): Antagonistic Viewpoints on Time in Narratives of Spiritual Experience (French Literature of the 1940s)

Alice Gavin (Berlin Institute of Cultural Inquiry): Tensed

 

Steve McCaffery (SUNY, Buffalo): Frame-Time: Variant Cinematic Temporalities in Gertrude Stein and Bob Brown

Ioanna Ragkousi (National and Kapodistrian University of Athens): Anachronisms, Anatopisms and Technology in Barnes and Stein

Sabine Zubarik (University of Erfurt): Time Astray: Unreliable Chronography in Flann O'Brien's Novel The Third Policeman

 

Elfriede Wiltschnigg (University of Graz): "If in the dream realm time stands still …": Alfred Kubin's Die andere Seite

Veijo Pulkkinen (Academy of Finland): Time and Typography in Aaro Hellaakoski's Jääpeili

Lorella Bosco (Università degli Studi di Bari "Aldo Moro"): Flight Out of Time to the 'Fundamental' (zum Grunde): Hugo Ball's Diaries

 




 

13.00-14.00

Lunch



 




 

14.00-15.30

24: Modernist Chronotopes

25: Architectures of Time

26: Temporal Objects

 

 

Faculty Club; Room Florquin

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room St. Gommarius

 

Chair: Liisa Steinby (University of Turku)

Chair: Pieter Verstraeten (KU Leuven)

Chair: Juliana Lopoukhine (Paris-Sorbonne U)

 

Evgeny Pavlov (University of Canterbury, Christchurch, New Zealand): Time Travel after H.G. Wells in the Land of Kremlin Dreamers: Sigismund Krzhizhanovsky's 'Time Cutter'

Nadia Sels (Antwerp University) and Kris Pint (University of Hasselt): 'Energies of history' in Modernism: the Case of Casa Malaparte

Juliana Lopoukhine (Paris-Sorbonne University): On Board Omnibuses: Exploring the Thresholds of Time in Virginia Woolf's Novels

 

Tintti Klapuri (University of Turku): Narrative Temporality and Subjectivity in Boris Pilniak's The Naked Year

Pieter Verstraeten (KU Leuven): Modern Interiors, Diverging Temporalities. The Literary Representation of Domestic Interiors as Sites of Negotiation Between Temporal Regimes

Donata Meneghelli (University of Bologna): Clocks, Calendars, and Other Objects to Master Time in Modernism

 

Liisa Steinby (University of Turku): Time, Space and Subjectivity in Kafka's Amerika: the Chronotope of 'Unmündigkeit'

Rajesh Heynickx (LUCA School of Arts): Transit. On Hotel Lobbies

Jun Tanaka (University of Tokyo): Futuristic Archaism or Archaic Futurism: Gilbert Clavel's Vision of Time in Das Teleskop

 




 

15.30-16.00

Coffee & Tea break



 




 

16.00-17.30

27: Histories of Time - Histories of Writing

28: Visual Literary Historiography

29: Nachträglichkeiten

 

 

Faculty Club; Room Anna de Paepe

Faculty Club; Room St. Gommarius

Faculty Club; Room Florquin

 

Chair: Harri Veivo (Université Sorbonne Nouvelle)

Chair: Anne Reverseau (KU Leuven)

Chair: Juri Joensuu (University of Jyväskylä)

 

Harri Veivo (Université Sorbonne Nouvelle): An Archipelago of Time Zones. Time and Space in the Reception of the Historical Avant-Gardes

Virginie Pouzet-Duzer (Pomona College): The 1947 Surrealist Exhibition: a Stage for Literary History

Iisa af Ursin (University of Turku): Dream-Time. Surrealism in Julio Cortázar's Short Stories

 

Benedikts Kalnačs (Liepāja University, Latvia): Time in Early-20th-Century Latvian Literature

Anne Reverseau (KU Leuven): The Surrealist Pêle-Mêle: Picturing Literary History

Richard Parker (University of Gaziantep, Turkey): Belated Modernism: Ezra Pound and Objectivist Verse

 

Regina Samson (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg): Jorge Luis Borges, César Vallejo: Avant-Garde Time Models Beyond the Avant-Garde

Mathilde Labbé (Paris-Sorbonne University): The Portrait: Matisse and Paul Eluard paint/write Baudelaire

Juri Joensuu (University of Jyväskylä): Zero Degree of Reading. Strategies of Nollapiste

 




 

18.00-19.00

Plenary Session



 

 

Kings College, room 02.21

 

 

Lecture by Laura Marcus (New College, University of Oxford)


 

Urban Time, Daily Time: From the City Symphony to Mass Observation


 

Closing Remarks